Що таке відходи ПЕТ пляшок

У сучасному світі проблемі рециклінгу відходів приділяється особливо пильна увага. У розвинених країнах побутові полімерні відходи займають значне місце у рециклінгу вторсировини та формуванні ринку вторинного ПЕТ. Особливе місце у категорії відходів із поліетилентерефталату (поліестер) відводиться ПЕТ-тарі. А відповідно пластикова тара є економічно вигідною сировиною через можливість її вторинної переробки.

Тара з ПЕТ-матеріалів використовуються як упаковка для багатьох видів харчових продуктів та напоїв. До відходів ПЕТ-тари на побутовому рівні відносять поліетиленову упаковку, використані пакети, пластикові пляшки, плівку, одноразовий посуд, пластикові ящики, труби та інші.

Частково відходи поліетилентерефталату збираються та заготовляються на промислових підприємствах. У разі виробничі відходи утворюються у процесі переробки сировини в вироби. Проте більший обсяг збору все-таки припадає на пляшки, що були у використанні.

У багатьох сферах життєдіяльності людини широко використовуються ПЕТ-пляшки — для зберігання харчових напоїв, побутової хімії та різноманітних технічних рідин. Тому ПЕТ-пляшки по праву займають лідируючі позиції у сегменті рециклінгу полімерних відходів.
Відходи ПЕТ
Варість
Вага
Пляшка прозора
Пляшка кольорова
Преформа
ПЕТ мікс
10 грн
5 грн
12 грн
від 200
кг
17 грн

Види та категорії відходів ПЕТ пляшок

Відходи ПЕТ-тари поділяю на три основні види:

  • видувні (банки та пляшки) з характерним розпізнавальним знаком у вигляді крапки на дні;
  • листові - ПЕТ - корекс плівки (контейнери, блістери, упаковка для кондитерської продукції);
  • плівки.
Кожен із зазначених видів ПЕТ-тари характеризується різною щільністю, тому процес їх переробки відходів ПЕТ пляшок відбувається окремо. ПЕТ пляшки належать до видувних видів тари.

Вони активно використовуються для зберігання наступних груп продукції:

  • харчова – пиво, сік, лимонад, молочні продукти;
  • косметичні - шампуні, лосьйони, миючі засоби;
  • облицювальне - лаки, фарби, розчинники;
  • автомобільні — оливи, очищувачі, паливо,
ПЕТ-пляшки виробляються в широкому асортименті та відрізняються різноманітністю форм, кольорів, розмірів, що дозволяє широко їх використовувати у харчовій, хімічній та інших галузях. Відтак ПЕТ-пляшки активно використовується для розфасовки різноманітних рідин — безалкогольні напої, пиво, молочна продукція, лікарські засоби, технічні суміші, парфумерна продукція, декоративна косметика та інше.

Як відбувається переробка

У масштабах нашої країни утилізація та (або) рециклінг відходів ПЕТ-тари залишається актуальною екологічною проблемою. На відміну від Європи, де вторинна переробка відходів ПЕТ-пляшок повністю під державним контролем.

Найбільш поширеними способами переробки відходів ПЕТ-тари є:

  1. Енергетичні методи:
  • спалювання за оцінками експертів у світі спалюється близько 40% відходів полімерів. Незважаючи на те, що ПЕТ-пляшка екологічно чиста тара, при її спалюванні поліетилентерефталат виділяється значна кількість канцерогенів;
2. Хімічні методи рециркуляції:
  • деполімеризація - енергоємний метод. Дозволяє використовувати сировинну базу нижчої якості;
  • піроліз - метод безкисневого термічного розщеплення органічних речовин. Даний метод дозволяє переробити змішані та забруднені відходи.;
  • сольволіз використовує методи метанолізу, гідролізу, ацидолізу, гліколізу або алкоголізу залежно від стану та видової приналежності ПЕТ-тари;
3. Механічні методи вторинної рециркуляції відходів ПЕТ пляшок включають деструкцію відходів, їх повторне плавлення, переосадження з розчинів та хімічну модифікацію.

Вищезазначені технології володіють певними перевагами та недоліками. Зокрема, не всі з описаних способів переробки ПЕТ застосовні до відходів харчової тари. Вважається, що оптимальним способом рециклінгу відходів поліетилентерефталату, у тому числі ПЕТ-пляшок є механічне подрібнення.

Етапи утилізації відходів ПЕТ-пляшок:

  1. Збір використаних відходів ПЕТ пляшок (через спеціально організовані пункти прийому, за договором з компаніями, що вивозять сміття, відібраної на заводах з переробки сміття, або зібраної безпосередньо на полігонах ТПВ).
  2. Сортування тари на кольорове та прозоре, первинне очищення відходів ПЕТ-пляшок, видалення етикеток, залишків вмісту та пробок.
  3. Механічне подрібнення на спеціальному устаткуванні.
  4. Чистове миття сировини розчином каустичної соди та відділення непотрібних частинок.
  5. Агломерація - спікання пластмасових пластівців за високої температури.
  6. Грануляція - перетворення подрібненої маси на гранули одного розміру і ваги (вторинний гранульований ПЕТ).

Користь від переробки відходів ПЕТ пляшок

Переваги та користь від переробки відходів ПЕТ пляшок: збереження навколишнього середовища, покращення екологічної ситуації в країні, економічно вигідний напрямок розвитку бізнесу. Грамотний збір та подальша переробка вторинної сировини сприяють вирішенню важливої ​​екологічної проблеми сміттєзвалищ і полігонів.

Крім того, у світовому масштабі зростає дефіцит полімерної сировини. Внаслідок переробки з 1 кг пластикового сміття можна отримати близько 0,8 кг вторинної сировини. Кожна здана ПЕТ пляшка піде на виготовлення нової продукції, що значно знизить потребу у виробництві нових полімерів.

Вторинна переробка відходів ПЕТ пляшок сприяє:

  • зменшення витрат електрики, вугілля та нафтопродуктів на спалювання та утилізацію відходів;
  • збереження невідновлюваних копалин (нафта);
  • зниження споживання енергії, використовуваної під час виробництва нового пластика;
  • зменшення викиду вуглекислого газу в атмосферу, попереджається парниковий ефект.

Що виробляють із відходів ПЕТ пляшок

Перероблена вторинна сировина з відходів ПЕТ пляшок використовується у багатьох напрямках: виготовлення пластмасових деталей, комплектуючих, випуск безлічі видів готової продукції.

Продукція з ПЕТ пляшок різноманітна та включає:

  • вторинний поліестер та поліефірні нитки (входять до складу одягу),
  • модульні покриття для підлоги, парковок та садових доріжок,
  • полімерні плівки,
  • бандажні стрічки,
  • тару та пакувальні матеріали,
  • автомобільні деталі та аксесуари,
  • пластикові меблі,
  • офісне та шкільне приладдя (рюкзаки, контейнери та пенали для ручок, степлери, діроколи, лінійки) та багато іншого.

Як і де можна здати відходи ПЕТ пляшок

З метою подальшої утилізації Компанія Plastiker здійснює прийом пластикових пляшок у населення, підприємств сфери торгівлі, ресторанного бізнесу, виробничих підприємств. Важливо пам'ятати, що пункти прийому вторинної сировини «Пластикер» приймають лише ті відходи ПЕТ пляшок, які були заздалегідь підготовлені та розділені відповідно до особливостей маркування.

Здати ПЕТ пляшку на рециклінг можна згідно з таким поділом:

  • пляшки для напоїв (прозорі, кольорові, темні будь-якого літражу з маркуванням 1);
  • відходи ПЕТ пляшки з-під молочної продукції;
  • пляшки з-під масла, оцту та соєвого соусу (якщо етикетка легко знімається);
  • ПЕТ пляшки з-під побутової хімії (прозорі та кольорові пляшки з-під побутової хімії (кришечки, ковпачки, дозатори та наклейки можна залишати).
Ціна на відходи ПЕТ пляшок варіюється і визначається залежно від кількості та якості вторинної сировини. Нижче продемонстровано ціни на відходи ПЕТ залежно від виду та обсягів закупівлі вторинної сировини.

Сортування є відповідальним етапом у процесі прийому пластикових пляшок та подальшого рециклінгу відходів ПЕТ пляшок. Відповідно визначаються ПЕТ пляшки, що підлягають переробці:

  1. Пляшки категорії РЕТ або РЕТЕ марковані цифрою 1. Такі пляшки найчастіше є тарою для вод чи соків.
2. Пляшки з поліетилену категорії PEHD, HDPE, LDPE або РЕ з номерним знаком у трикутнику. Використовуються для зберігання молочних продуктів, упаковки побутової хімії.

На потужностях українських підприємств майже не переробляються непрозорі РЕТ пляшки білого, жовтого та чорного кольорів.

Здавати ПЕТ пляшки можна лише у заздалегідь підготовленому вигляді, дотримуючись наступних правил:

  • у ПЕТ пляшок необхідно зняти кришки, дозатори, металеві предмети;
  • прибрати наклейки;
  • промити та висушити;
  • зменшити в обсязі (зім'яти).
Якщо ви хочете здати велику оптову партію відходів, вивезення вторинної сировини здійснюється транспортними засобами компанії на заздалегідь обумовлених умовах.

Важливо не забувати, що збір, прийом пластикових пляшок та переробка відходів ПЕТ пляшок – це інвестиція у майбутнє та збереження екології для майбутніх поколінь.

Вивезення транспортом компанії від 200 кг

Заповніть форму

Наш менеджер проконсультує і відповість на всі Ваші питання

Ви погоджуєтеся з нашими Умовами користування

Залишіть свій номер телефону, і ми зв'яжемося з вами!

Або зателефонуйте нам за номером телефону:

+380683978279